top of page

Besedilo: doc. dr. Marjan Jenko

INTERAKTIVNOST V URBANEM PROSTORU

Interaktivnost je bistvena sestavina odnosov med sodelujočimi subjekti in/ali objekti. Sodeluje in tekmuje vsa živa narava. Razvoj elektronike je povzročil razvoj računalništva, informacijsko komunikacijskih tehnologij (IKT) in začenja se opaznejši razvoj umetne inteligence. Interaktivnost je postala atribut tudi nežive narave. Postala je bistvena sestavina tudi pametnega urbanega prostora, katerega generalizacija je pametno mesto (smart city). Koncept pametnega mesta se še razvija, sledi razvoju tehnologij in mesta. Novo evidentirane vsebine sproti realiziramo z novimi tehnološkimi implementacijami. Ob razpoložljivih novih tehnologijah razvijamo nove mestne vsebine.

Interaktivni urbani prostor (IUP) vsebuje minimalno vsaj sociološke, psihološke, arhitekturne in tehnološke komponente. Končni namen je boljše življenje meščanov. Razvoj IUP bo inkrementalen – področje IUP je izrazito interdisciplinarno - potencialen preboj na enem področju bo zahteval prilagoditve oz. napredek na drugih področjih. IUP se bo razvijal v mnogih vidikih. Najprej bo potrebno s pomočjo holističnega razumevanja aksiomatično definirati kvaliteto urbanega prostora. Ob postopnem tehnološkem razvoju bo potrebno sprotno razumevanje potencialnih interakcij med meščanom in mestom. Večparametersko spremljanje okoljskih spremenljivk, ki ga IUP omogoča, da vhodne podatke algoritmom umetne inteligence, ki optimalno krmilijo promet, rabo energije, zagotovijo znosnost čistoče zraka in meščanu dajejo toliko podatkov o mestu v realnem času, kot si jih želi. IUP bo tudi racionaliziral in optimiral oziroma pocenil upravljanje mesta. IUP bo izboljšal izkušnjo javnih servisov, ima potencial za izboljšanje družbene povezanosti, počutja meščanov, povezanosti meščanov z mestom in s tem za razvijanje pripadnosti bivanjskemu okolju. Temu sledi zavest o varovanju okolja, smotrni rabi energije, okoljsko vzdržnemu razvoju, razvoju socialnega kapitala in zavedanja o krhkosti današnje civilizacije. Skeptiki bodo opozorili na možnost vsepovsodne kontrole. Le ta ni problem IUP, ampak demokratičnih družbenih procesov in iz teh procesov izhajajoče pravne regulative in demokratičnih standardov pri izvajanju te regulative. Za interaktivnost živih in neživih deležnikov s poslanstvom izboljševanja kvalitete življenja bo potrebna dodatna regulativa.


Tehnološki gradniki interaktivnega urbanega prostora (IUP) so IKT, zaznavala, aktuatorji, digitalne informacijsko komunikacijske platforme, IoT (internet of things), tehnologije za IoT, procesna moč in podatki v informacijskem oblaku (cloud, Big Data) ter umetna inteligenca. V prihodnosti se bo delež umetne inteligence še povečal. IUP tudi ne more več zaobiti informacijsko komunikacijskega potenciala in procesorske moči pametnega telefona, kjer je bil najprej poudarek na razvoju in ponudbi vsestranske strojne opreme za komunikacijo in zaznave. Zdaj razvijajo in postopno dodajajo programske aplikacije oziroma vsebino. Neobhodni deležniki IUP so našteti tehnološki gradniki in še zadnji zapisan, ki je obenem pomensko prvi  – to je subjekt.

Izhodišče našega projekta IUP je osveščanje pasantov o vidikih viška umetne mestne svetlobe oziroma o svetlobnem onesnaženju urbanega prostora: mest in okolja v najširšem smislu. Od viška umetne svetlobe smo že toliko otopeli, da je za kakršnokoli svetlobno pogojeno sporočanje potrebno še več svetlobe. Upoštevajoč logaritemsko občutljivost na okoljske spremenljivke se bo svetlobno onesnaženje samo še stopnjevalo. Svetlobno sito obudi zavedanje o svetlobi. Pri njegovi izvedbi izhajamo iz kulturne in tehniške dediščine našega prostora. Ena izmed predlog je kranjsko sito za moko, ki nas spomni, da hrana, svetloba, zrak, voda in ogenj (toplota) omogočajo življenje, a samo v ozkem območju njihovih vrednosti.

INTERAKTIVNOST V URBANEM PROSTORU: Body
INTERAKTIVNOST V URBANEM PROSTORU: Quote
bottom of page