INTERAKTIVNI URBANI PROSTOR
Besedilo: dr. Mateja Golež
SITA V GRADBENIŠTVU
Gradbeništvo je že dolgo časa pokazatelj človekovega razvoja, zaznamovanega s posegi v prostor, s porabo mineralnih virov, z razvojem orodij in strojne opreme ter v modernem času tudi s trajnostno gradnjo. Gradimo hitro in učinkovito, predvsem zato, ker so v gradbeni proces vključeni številni deležniki ter specializirani preizkusni laboratoriji gradbenih materialov, kot je to Laboratorij za kamen, agregat in reciklirane materiale Zavoda za gradbeništvo Slovenije.
V gradbeništvu kameni agregat predstavlja osnovni gradbeni material, zato ni naključje, da spremljamo in preskušamo mehansko-fizikalne lastnosti velikosti agregatnih zrn, ki jih dobimo s sejalno analizo. Proces sejanja se začne že v kamnolomu, kjer v sodobnem času uporabljamo visokotehnološko opremo, s katero kamen najprej drobimo in nato s sistemom sit separiramo. Za sejanje v kamnolomu uporabljamo velika in zelo obstojna žičnata sita. V laboratoriju za nadaljnje raziskave agregata uporabljamo manjša, finejša, vendar prav tako žičnata ter zelo kakovostna sita z ustreznim certifikatom kakovosti.
Sejalno analizo v laboratoriju izvajamo s pomočjo stavka sit. To pomeni, da eno na drugo zložimo sita, ki ob stresanju skozi žičnate odprtine prepuščajo različno velika agregatna zrna. Na ta način ugotovimo, kakšna je vsebnost posamezne frakcije zrn v preiskanem vzorcu, z nadaljnjimi analizami pa tudi, kakšna je kakovost zrn.
Slike:
https://www.skalar.si/index.php/sl/mobilna-sejalnica-sandvik.html
https://celab.si/oprema-za-gradbenistvo/
Fotografije iz kamnoloma in ZAG: Vid Jenko in prof. Marija Jenko